دکتر ابراهیم ساتلیخ محمدی

💢 با تولید کپسول انسولین تزریق به تاریخ خواهد پیوست

گروهی از محققان کپسول انسولینی ابداع کرده اند که جایگزین تزریق این هورمون می شود. کپسول مذکور نسبت به اسیده معده مقاوم است و تاکنون روی خوک ها آزمایش شده است.

به نظر می رسد به زودی افراد مبتلا به دیابت از شر تزریق انسولین خلاص می شوند. در همین راستا محققان دانشگاه MIT به تازگی یک کپسول انسولین ابداع کرده اند که به اندازه کافی قدرتمند است و در اسید معده از بین نمی رود.

پیش از این تلاش های محققان برای جایگزین کردن فرایند تزریق انسولین با خوردن یک قرص به شکست انجامیده بود، زیر این قرص ها در اسید معده مچاله شده و زودتر از موعد داروی انسولین را آزاد می کردند.

اما اکنون دانشمندان یک کپسول ۳۰ میلی متری ابداع کرده اند که به اندازه کافی قدرتمند است و می تواند در محیط معده دوام بیاورد. تاکنون این کپسول روی خوک ها آزمایش شده است. در حقیقت کپسول مذکور بدون هیچ صدمه ای از دستگاه گوارش( شامل مری،معده و کبد) گذر می کند.

انسولین موجود در کپسول زمانی آزاد می شود که به روده کوچک می رسد. روده کوچک نقطه ای ایده آل برای جذب دارو است زیرا سطح این عضو بدن ۲۵۰ متر است و در گیرنده های درد وجود ندارد.

لایه محافظتی کپسول از اسید متاکرلیک کو اتیل آکریلات(methacrylic acid-co-ethyl acrylate) تشکیل شده که در pH بیشتر از ۵.۵ حل می شود. پس از شکستن این لایه محافظتی کپسول به شکل یک مثلث با سه بازو آزاد می شود.

هر بازو چند سوزن یک میلیمتری دارد که به دیواره روده می چسبند و دارو را به طور مستقیم به جریان خون منتقل می کنند. در نتیجه فرایند کاهش قند خون آغاز می شود.

این دستگاه طی چند ساعت به طور کامل دربدن حل می شود. محققان نیز هم اکنون سعی دارند در مرحله بعد کپسول های انسولین را روی انسان ها آزمایش کنند.

دستورالعمل درمان دیابت
سازمان جهانی بهداشت منتشر کرد

گایدلاین درمان دیابت با هزینه‌کرد آگاهانه

دستورالعمل درمان دیابت ،سازمان جهانی بهداشت گایدلاین‌های جدید تشدید درمان دیابت را برای کمک به کشورهای فقیر و جمعیت محروم در کشورهای با درآمد بالاتر منتشر کرد. این دستورالعمل، نخستین نسخه روزآمد شده آن از سال 2013 است و براساس مرور سیستماتیک منابع بین سال‌های 2007 و 2017 بناشده‌اند. گایدلاین مذکور دربرگیرنده 5 توصیه کلیدی است. این گایدلاین که تمرکز ویژه‌ای بر تشدید درمان پس از متفورمین در دیابت نوع 2 و استفاده از انسولین در دیابت نوع یک و دو دارد، بر هزینه‌های درمانی نیز در جمعیت محروم نگاه ویژه‌ای انداخته است. رویکرد سلامت عمومی در گایدلاین‌های سازمان جهانی بهداشت بر نیازهای سلامت جمعیت، به جای تمرکز بیشتر بر بیماران فردی، تاکید دارند. در حوزه درمان و مدیریت دیابت، این رویکرد تلاش دارد تا اطمینان حاصل کند دسترسی احتمالی گسترده‌ای به خدمات و داروها در سطح جمعیتی وجود دارد و تعادل بین اجرای بهترین استانداردهای مراقبت و آنچه در یک مقیاس بزرگ از شرایط با منابع محدود امکان‌پذیر است، وجود دارد. محققان معتقدند دستورات جدیدی که در این گایدلاین آمده، تاکید دوباره‌ای است بر بعضی جنبه‌های گایدلاین مدیریت دیابت 2017 کالج پزشکان آمریکا که دربرگیرنده اهمیت تغییر کیفیت زندگی و استفاده از متفورمین به عنوان خط اول درمانی است. البته نگرانی‌هایی نیز پیرامون این گایدلاین‌ها منتشر شده، زیرا توصیه‌های WHO سولفونیل‌اوره‌ها را عنوان خط دوم درمانی معرفی کرده‌اند، علیرغم آنکه ارتباط افزایش خطر هیپوگلیسمی با این دسته از داروها اثبات شده است. همچنین، آنها اشاره می‌کنند که WHO به‌طور اختصاصی، عوامل دارویی خط دوم مرتبط با مزایای قلبی‌عروقی را توصیه نمی‌کند، مانند مهارکننده‌های انتقال همزمان سدیم ـ گلوکز 2 (SGLT2)، در افرادی که بیماری قلبی‌عروقی ثابت شده دارند. هرچند گایدلاین‌های WHO و کالج پزشکان آمریکا شباهت‌های بسیاری دارند، تفاوت‌هایی را هم نشان می‌دهند. کالج پزشکان آمریکا توصیه می‌کند بیماران و پزشکان باید هنگام انتخاب از میان گزینه‌های درمانی خط دوم، شامل سولفونیل‌اوره‌ها، تیازولیدیون‌ها، مهارکننده‌های SGLT2 و مهارکننده‌های 4-DPP ، با هم مشورت کرده و مزایا و مضرات و هزینه‌های هر کدام را مد نظر داشته باشند. آنالوگ‌های 1-GLP در این میان قرار ندارند، زیرا در کشورهای فقیر در دسترس نیستند.

5 توصیه کلیدی
1- برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که با متفورمین به تنهایی به کنترل مطلوب قند خون نرسیده‌اند یا بیمارانی که مجاز به مصرف متفورمین نیستند، یک سولفونیل‌اوره تجویز کنید (توصیه قوی، شواهد با کیفیت متوسط). به عقیده محققان، داده‌ها نشان می‌دهند سولفونیل‌اوره‌ها از نظر کاهش قند خون، عملکردی مشابه مهارکننده‌های 4-DPP و SGLT2 دارند، اما دو مورد آخری، خطر کمتر هیپوگلیسمی و افزایش وزن را به دنبال می‌کشند. با این حال، اطلاعات در مورد خطر مطلق هیپوگلیسمی شدید با سولفونیل‌اوره‌ها کمیاب هستند و داده‌های بسیار کمی در مورد پیامدهای طولانی‌مدت مهم از نظر بیمار در افرادی مبتلا به دیابت که در معرض خطر بالای بیماری قلبی‌عروقی نیستند، وجود دارد.
این گایدلاین حداقل بین سولفونیل‌اوره‌ها هم تمایز قائل می‌شود و پیشنهاد می‌کند برای بیمارانی با سابقه بهتر ایمنی از نظر هیپوگلیسمی، مانند gliclazide، اولویت قرار گیرد. از سوی دیگر، پیشنهاد می‌کند glibenclamide در بیماران 60 سال و بالاتر استفاده نشود، زیرا نگرانی در مورد هیپوگلیسمی در این گروه سنی وجود دارد. سازمان جهانی بهداشت معتقد است توصیه به مصرف عوامل دارویی جدید مانند مهارکننده‌های 4-DPP و SGLT2، به عنوان درمان خط دوم یا سوم به صورت جهانی، در کشورهای فقیر و در شرایط با منابع محدود، اندیکاسیونی ندارد. از سوی دیگر، در کشورهای غنی هم که قیمت، دسترسی و پوشش بیمه‌ای متفاوت است، هزینه ممکن است نقش مهم‌تر یا کمتری نیست به خطر هیپوگلیسمی برای بسیاری از بیماران داشته باشد.
2- برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که با متفورمین و/یا یک سولفونیل‌اوره به کنترل مناسب قند خون نرسیده‌اند، درمان انسولین انسانی را آغاز کنید (توصیه قوی، کیفیت شواهد بسیار پائین).
3- اگر انسولین مناسب نباشد، یک مهارکننده‌ 4-DPP، یک مهارکننده SGLT2 یا یک تیازولیدیندیون می‌تواندافزوده شود (توصیه ضعیف، شواهد با کیفیت بسیار کم) کالج پزشکان آمریکا در سال 2017 متذکر شد که در زمان انتخاب یک سولفونیل‌اوره، یک تیازولیدیون، یک مهارکننده SGLT2 یا یک مهارکننده 4-DPP به عنوان عامل خوراکی دوم، اهمیت نسبی عوارض جانبی را، مانند افزایش وزن، هزینه، خطر هیپو و هیپرگلیسمی علامتدار و شرایط کوموربید همراه در نظر داشته باشد. آنها معتقدند مزایای بالقوه قلبی‌عروقی در بیماران با بیماری قلبی‌Ebrahim Satlikh Mohammadi, [۲۹.۰۸.۱۹ ۱۴:۲۶]
[Forwarded from
عروقی اثبات شده، دیگر ملاحظه‌ای است که در زمان انتخاب عوامل درمانی خط دوم یا سوم، از جمله empagliflozin و canagliflozin (مهارکننده SGLT2)، باید در نظر گرفته شود. البته هزینه این داروها در مقایسه با سولفونیل‌اوره‌ها و انسولین در کشورهای مختلف، تا 10 برابر متفاوت است.

5- آنالوگ‌های طولانی‌اثر انسولین را برای مدیریت قندخون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 یا دو که با انسولین انسانی به‌طور مرتب دچار هیپوگلیسمی شدید می‌شوند، در نظر بگیرید (توصیه ضعیف، شواهد با کیفیت متوسط برای هیپوگلیسمی شدید). هرچند آنالوگ‌های کوتاه‌اثر در مقایسه با انسولین انسانی رگولار، موجب متوسط پائین‌تر سطح HbA1c در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 نمی‌شود، تفاوت‌ها از نظر بالینی آنقدر قابل توجه نبودند که در این گایدلاین تاثیری بگذارند.
پانل سازمان جهانی بهداشت شواهدی را با کیفیت متوسط پیرامون خطر کمتر هیپوگلیسمی شدید با انسولین طولانی‌اثر detemir و glargine در هر دو نوع دیابت نوع 1 و 2 و کاهش وزن با دتمیر در دیابت نوع 2 پیدا کرده‌اند. با این حال، نویسندگان نتیجه‌گیری کردند که مزایای کلی نسبتا متوسط از آنالوگ‌های انسولین، توسط تفاوت زیاد هزینه میان انسولین انسانی و آنالوگ‌های انسولین محو شدند. بنابراین، استفاده جهانی از انسولین طولانی‌اثر detemir و glargine توصیه نمی‌شود، البته در بعضی شرایط می‌توان استثناء قائل شد، مانند حوادث غیرقابل توجیه و مکرر هیپوگلیسمی شدید.

منبع:Annals of Internal Medicine

گایدلاین درمان دیابت با هزینه‌کرد آگاهانه توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر شد. دکتر شهرام شیروانی]

🔹ورزش و اثر آن بر دیابت نوع دو

اثرات مثبت ورزش در دیابت نوع ۲ متعددند. تحقیقات جدید بر این امر تأکید می کنند که ورزش منظم در دراز مدت نه تنها باعث بهبود کنترل دیابت نوع ۲ خواهد شد. بلکه حتی قادر است تا از بروز آن در افراد در معرض خطر نیز جلوگیری کند. نکت ه مهم دیگر در مورد نقش ورزش در کنترل دیابت نوع ۲ اهمیت شروع زود هنگام آن است. در واقع هر چه قدر ورزش در مراحل اولی ه دیابت و قبل از اینکه نیاز به دارو در شخص مبتلا پیدا شود شروع گردد، اثرات آن در بهبود کنترل دیابت بیشتر خواهد بود. به طور کلی فوائد انجام منظم ورزش در دیابت نوع ۲ به قرار زیر هستند:

کنترل بهتر قند خون: همانطور که می دانید یکی از علل عمده افزایش قند خون در دیابت نوع ۲ مقاومت نسبت به عملکرد انسولین در بدن است. ورزش با کم کردن این مقاومت و افزایش اثر انسولین در بدن (یعنی افزایش ورود گلوکز به داخل سلولهای بدن مخصوصأ سلولهای عضلانی) باعث کاهش قند خون می شود و این اثر خود را با کم کردن قند خون ناشتا و مقدار « هموگلوبین A1C» که بیانگر وضعیت دراز مدت قند خون شما در طول ۳-۲ ماه گذشته است نشان خواهد داد.
کاهش چربی: مطالعات زیادی نشان داده اند که ورزش منظم در کاهش چربی خون خصوصأ تری گلیسیرید بسیار موثر است. همچنین کلسترول خوب بدن (HDL) را نیز به خوبی بالا می برد.
درمان چاقی و افزایش وزن: همانطور که قبلاً گفته شد فعالیت منظم ورزشی در صورت همراهی با رژیم غذایی مناسب نقش بسیار مهمی در کاهش وزن و سپس حفظ وزن موجود و جلوگیری از بروز مجدد چاقی بر عهده دارد

اطلاعات تماس

مطلب دکتر ابراهیم ساتلیخ محمدی

گلستان - گنبد کاووس- امام خمینی شمالی- نرسیده به میدان یادبود- پلاک  378

تلفن: 33290922 - 017

 

مرکز معاینات سلامت شغلی

گلستان - گنبد کاووس- بلوار سینا- نبش کوچه دهم - پلاک 136-134-132

تلفن: 33385039 - 017 ، 33385029 - 017

rsform