دکتر ابراهیم ساتلیخ محمدی

تومور مارکر آزمایشگاهی

این عبارت دیابت شکننده و یا حساس و سخت به مواردی گفته میشه که قند خون دچار نوسانات شدید در بازه زمانی کوتاه هستش.

ندرتا در نوع دو دیابت دیده میشه و اغلب در نوع یک و بخصوص در خانم ها دیده میشه و اغلب زیر 40 سالگی

بعضی ها میگویند عارضه دیابت است بعضی ها می گویند زیر گروه دیابت یک است.
این تغییرات شدید هیپو و هیپرگلیسمی به صورت ناگهانی هستش اغلب بدون وجود محرک خاصی هستش و عوارضش یا به شکل کتواسیدوز و یا هیپو شدید هستش
پس از کنار گذاشتن علل سایکولوژیک علت زمینه ای اگه داشت درمان بشه و در مرحله بعد درمان با انسولین که حتما آنالوگ باشه و یا تزریق زیر جلدی.اگر مشکل کبد و کلیه داشت و وزنشون بالای 85بود پمپ گزینه خوبیه.

راهنمای تجویز ویتامین _D در اپیدمی کرونا(مخصوص پزشکان)

با توجه به اهمیت و جایگاه ویتامین دی در عملکرد سیستم ایمنی و از طرفی کمبود شایع ویتامین دی در افراد نرمال جامعه، نیاز است در اپیدمی کرونا به این مقوله بصورت یک توصیه عمومی برای مصرف ویتامین دی برای همه سنین توجه شود.

با توجه به شرایط فعلی نیاز به چک کردن سطح ویتامین دی در همه نیست .بر اساس شرح حال چند حالت در افراد جامعه وجود خواهد داشت؛

 با تولید کپسول انسولین تزریق به تاریخ خواهد پیوست

گروهی از محققان کپسول انسولینی ابداع کرده اند که جایگزین تزریق این هورمون می شود. کپسول مذکور نسبت به اسیده معده مقاوم است و تاکنون روی خوک ها آزمایش شده است.

به نظر می رسد به زودی افراد مبتلا به دیابت از شر تزریق انسولین خلاص می شوند. در همین راستا محققان دانشگاه MIT به تازگی یک کپسول انسولین ابداع کرده اند که به اندازه کافی قدرتمند است و در اسید معده از بین نمی رود.

دستورالعمل درمان دیابت سازمان جهانی بهداشت منتشر کرد

گایدلاین درمان دیابت با هزینه‌کرد آگاهانه

دستورالعمل درمان دیابت ،سازمان جهانی بهداشت گایدلاین‌های جدید تشدید درمان دیابت را برای کمک به کشورهای فقیر و جمعیت محروم در کشورهای با درآمد بالاتر منتشر کرد. این دستورالعمل، نخستین نسخه روزآمد شده آن از سال 2013 است و براساس مرور سیستماتیک منابع بین سال‌های 2007 و 2017 بناشده‌اند. گایدلاین مذکور دربرگیرنده 5 توصیه کلیدی است. این گایدلاین که تمرکز ویژه‌ای بر تشدید درمان پس از متفورمین در دیابت نوع 2 و استفاده از انسولین در دیابت نوع یک و دو دارد، بر هزینه‌های درمانی نیز در جمعیت محروم نگاه ویژه‌ای انداخته است. رویکرد سلامت عمومی در گایدلاین‌های سازمان جهانی بهداشت بر نیازهای سلامت جمعیت، به جای تمرکز بیشتر بر بیماران فردی، تاکید دارند. در حوزه درمان و مدیریت دیابت، این رویکرد تلاش دارد تا اطمینان حاصل کند دسترسی احتمالی گسترده‌ای به خدمات و داروها در سطح جمعیتی وجود دارد و تعادل بین اجرای بهترین استانداردهای مراقبت و آنچه در یک مقیاس بزرگ از شرایط با منابع محدود امکان‌پذیر است، وجود دارد. محققان معتقدند دستورات جدیدی که در این گایدلاین آمده، تاکید دوباره‌ای است بر بعضی جنبه‌های گایدلاین مدیریت دیابت 2017 کالج پزشکان آمریکا که دربرگیرنده اهمیت تغییر کیفیت زندگی و استفاده از متفورمین به عنوان خط اول درمانی است.

ورزش و اثر آن بر دیابت نوع دو

اثرات مثبت ورزش در دیابت نوع ۲ متعددند. تحقیقات جدید بر این امر تأکید می کنند که ورزش منظم در دراز مدت نه تنها باعث بهبود کنترل دیابت نوع ۲ خواهد شد. بلکه حتی قادر است تا از بروز آن در افراد در معرض خطر نیز جلوگیری کند. نکت ه مهم دیگر در مورد نقش ورزش در کنترل دیابت نوع ۲ اهمیت شروع زود هنگام آن است. در واقع هر چه قدر ورزش در مراحل اولی ه دیابت و قبل از اینکه نیاز به دارو در شخص مبتلا پیدا شود شروع گردد، اثرات آن در بهبود کنترل دیابت بیشتر خواهد بود. به طور کلی فوائد انجام منظم ورزش در دیابت نوع ۲ به قرار زیر هستند:

اطلاعات تماس

مطلب دکتر ابراهیم  محمدی {ساتلیخ}

گلستان - گنبد کاووس- امام خمینی شمالی- نرسیده به میدان یادبود- پلاک  378

تلفن: 33290922 - 017

 

مرکز معاینات سلامت شغلی

گلستان - گنبد کاووس- بلوار سینا- نبش کوچه دهم - پلاک 136-134-132

تلفن: 33385039 - 017 ، 33385029 - 017

rsform